Yaşam Koçluğu,Nefes Koçluğu

Yaşam Koçundan Altın Fikirler

ileadmin

Yaşam Koçundan Altın Fikirler

Hayat şartlarının içinde koşuştururken, mutluluğumuzun ne kadar farkındayız acaba? İşimizden tatmin sağlıyor muyuz, peki ya ilişkilerimizden? Beklentilerimiz neler? Ne kadarı karşılanmış; mutluluk olarak geri dönmüş? Ne kadarı gerçekleşememiş; huzursuzluklar, pişmanlıklar yaratmış acaba içimizde? Farkında mıyız hayallerimizin? Farkında mıyız potansiyelimizin? Hayatımızı kendi kontrolumuz altına almak hiç de zor değil. Yeter ki farkındalığımız olsun, sonrasında içimizdeki gücü birlikte çıkaralım açığa. Başarıya ve mutluluğa giden yolda birlikte adımlar atalım. Her adımda hayat kalitemizin yükseleceği garantisiyle birlikte tebessüm edelim.

Yaşam Koçundan Altın Fikirler

Amacımız; hayatınıza yön vermek değil; kendinizi tanımanıza yardımcı olmak, hayattan beklentilerinizi anlamak ve hedeflerinize giden yolda eşlikçiniz olmak. Yaşam koçluğu kendi potansiyelinizin farkına varmanızı sağlayarak; size daha huzurlu bir hayat sunmak. Önce düşünmek, anlamak; sonrasında ise tetiklemek; eyleme geçirip sonuca varmanıza destek olmak. Daha verimli ve tatminkar bir hayat sürdürmek bizim elimizde; olumsuzlukları bir kenara bırakıp; içsel huzura kavuşmak mümkün. Peki ama nasıl? Enerjinizi tüketen kişi ve olaylardan uzaklaşmayı deneyin.

Size zarar verdiğini düşündüğünüz alışkanlıklardan vazgeçmenin huzur olarak geri döneceğinin bilincine varın. Sizi mutlu eden irili ufaklı şeylerin farkına varın. Mümkünse her gün sizi mutlu edecek projeler geliştirin. Hayallerinizi belirleyin. Hiçbir şey için geç değildir. Hedefleriniz gözünüzü korkutmasın. Öz disiplin ve azimle gerçekleştirmek çoğu zaman mümkündür.

Ruh-beden dengesine dikkat edin. Sağlıklı bir yaşam için bedeninizi de dinlendirin; yürüyüşle zinde tutun; nefes kontrolünüzü elinizde tutun. Ruhunuza yansıyacaktır, emin olun. Size huzur veren insanlarla görüşün. Sağlam bağlar oluşturun ve o bağların vereceği güvene kendinizi bırakın. Kendinizi mutlu ederken; sevdiklerinizi ihmal etmeyin. Onları sevindirin. Hepimiz hata yapabiliriz; hatalarınızı fark edin; kendinizi affedin ve özür dilemekten çekinmeyin. İnsanları değiştirmekten vazgeçin. Her insan farklıdır; insanların sizin kafanızdaki gibi düşünmüyor olabileceğini kabul etmeyi deneyin. Bunu başarırsanız; daha sağlıklı ve canınızı sıkmayan ilişkiler kurabileceğinizi göreceksiniz. Kendinizi anlatırken; başkalarını da dinlemeyi öğrenin. Tarafların birbirini anlayabildiği iletişim kurmak hepimizi iyi hissettirecektir.

Anlaşılmadığınızı düşündüğünüzde öfkelenmeyin. Unutmayın ki; öfke en başta kendinize zarar verir. Kısa-orta-uzun vadede isteklerinizi belirleyin. Zamana yaydıktan sonra göreceksiniz ki; isteklerinize sahip olamadığınız anlarda daha az mutsuz olacaksınız. Kendi kendinizi mutlu etmeyi bildikten sonra yalnızlıktan korkmayın. İşinizle, geçiminizle, ilişkilerinizle ilgili sorunları kafanızdan uzaklaştırabileceğiniz, kendinize iyi gelen anlar yaratın. Hak ettiğinizi düşündüklerinizle kendinizi şımartın. Olumsuz düşüncelerin içinde kaybolmak yerine; olumlu yönlerinize odaklanın. Hayatınızı yaşarken; ufak da olsa birikimler yapın. Olası maddi sıkıntılara karşı güvenceniz olduğunu bilmek; sizi rahatlatacaktır.

  • Kendinize güvenin.
  • İnsanlara şans verin.
  • Haksızlığa uğradığınızı düşündüğünüz anlarda üzüntüye boğulmak yerine; önünüze bakın ve ilerleyin.
  • Kendinizi ve etrafınızdakileri suçlamayın. Suçlamanın hiçbir tarafa bir getirisi olmayacağını kabul edin.

Kendinizi keşfetmekten korkmayın ve gelin bu keşifte birlikte yol alalım!

İdil GÜNEY

Yazar hakkında

admin administrator

Yorumlar kapalı!!!