Yaşam Koçluğu,Nefes Koçluğu

Yaşam Koçu Nedir?

ileadmin

Yaşam Koçu Nedir?

Yaşam koçu, kişinin potansiyelinin farkına varmasına yardımcı olan, sadece potansiyelde değil ayrıca zihin rahatlığa ulaştıran bir yöntemdir. Yaşam koçluğu aslında harika bir motive edicidir. Kişi yaşam koçundan destek almaya başladığı andan itibaren bilirki, hayatında önceliği sadece kendisine verdi. Kendisi için bana ait bir zaman dilimi oluşturdu. Bu zaman diliminde kendisi hakkında düşünmeye başlar. Ben neyi istiyorum, istediğim şeye nasıl ulaşıcam gibi sorular sormaya başlar.

Yaşam Koçu Nedir?

Burada en önemli nokta kendine zaman dilimi yaratmak ve amacına ulaşmak için yollar belirlemek. Kendini motive etmektir. Kendine oluşturduğu bu zaman diliminde, soruların cevaplarında olumsuz olarak düşünebilir. Burada koçun görevi bu olumsuz düşünceleri, olumlu düşüncelere çevirerek kişiyi motive etmektir. Ozaman sonuç şu şekilde çıkar “Başarabilirim”, “Yapabilirim”,  ve “istediğime ulaştıgımda çok mutlu olacağım” şeklinde düşünmesi sağlanarak motive edilir.

Kısaca kendine oluşturduğu zamanlarda kendini motive etmesi sağlanır. Kişinin motivasyonunu yükseltmek için, belli anahtar kelimeleri kullanabiliriz. Bunlardan birisi “Kendi iradeni eline aldığında, ne kadar başarılı olduğunu hissedebiliyormusun?”gibi sorulardır. Kendindeki potansiyelin farkındamısın ? Gibi soruları sordukça bir farkındalık oluşmaya başlamaktadır. Kişi kendi adımlarının önemini kavrayarak potansiyelinin farkına varır ve adımlarını daha özgür olarak atmaya başlar.

Yazar hakkında

admin administrator

Yorumlar kapalı!!!