Yaşam Koçluğu,Nefes Koçluğu

Yaşam Koçluğu

ileadmin

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçluğu, kişinin güncel yaşamına odaklanarak ne yapmak istediğini ve yapmak istediği şeye nasıl ulaşabileceklerini yaşam koçuyla birlikte tespit eder. En basit olarak yaşam koçunu bir yol arkadaşı olarak da tanımlayabiliriz. Kişi rutin bir hayatın, koşturmacanın içerisindeyse , gerçekten ben ne istiyorum,  daha tatminkar ve daha mutlu hayat için neler yapabilirim, kendi potansiyelini ortaya çıkarması, yada potansiyel doğrultusunda hedefler koyması ve geleceğiyle ilgili niyetlerini belirlemesi sürecinde yasam koçuyla girdiği interaktif süreçtir. Yaşam koçluğunun özeti kısaca bu şekildedir.

Yaşam Koçluğu

Yaşam koçu kişinin şimdiki yaşamında, ne yapmak istediğini bir süre sohbetle beraber yaşam koçundan almaya çalışır. İlişkiler alanında, kariyeriyle alakalı, parasal ilişkileriyle, aile arkadaşlık ilişkileriyle, sosyal yaşamı, sağlığı, yaşadığı fiziksel çevre, evi bunlarla ilgili ne olmasını ister? Hayalinde ne var? Bunları öncelikle paylaşıp, yaşam koçluğu ile birlikte son derece samimi olarak, kendini rahat hissederek ve güvende hissederek aktarmasını sağlar.

Daha sonra yaşam koçu ile birlikte bu isteklerini hedef haline dönüştürür. Hedef doğrultusunda bir plan oluşturulur. Bu hedefe nasıl ulaşacağız?  Bu planda her bir adım aksiyona dönüştürülür. Aksiyonlar yapıldıkça kişi adım adım hedefine yaklaşmış olur. Bu sürecin önemli ve büyük bir parçasıdır. Bu aşamada kişi kendi zihninde oluşturduğu duvarları da fark eder. Aslında koçun yaptığı şey, cesur ve güçlü sorular sormakla kişinin kendine ayna tutmasını sağlamaktır.Yaşam koçu, danışanla belirlediğiniz hedefler için, alınan her türlü aksiyon kişinin gelişiminin göstergesidir.

Yazar hakkında

admin administrator

Yorumlar kapalı!!!