Yaşam Koçluğu,Nefes Koçluğu

Aile Koçluğu

ileadmin

Aile Koçluğu

Aile koçluğu, anne, baba, çocuk ücgeninde daha mutlu bir aile için daha mutlu bireylerin yaşamda kendilerini geliştirmek için yaptıkları o yolculukta onlara koçluk yapmak için verilen hizmettir. Daha mutlu birey daha mutlu anne baba, daha mutlu çocuk daha mutlu aile ekseninde çalıştığımız bir hizmettir aile koçluğu. Aile koçluğu için temel koçluk eğitimlerini aldıktan sonra, aile koçluğu konusunda uzmanlaşmak gerekir. Sertifikalı eğitimler mevcuttur. Uluslar arası ve yerel kurumlar tarafından yapılan bu sertifika programlarına katılmak ve dünya standartlarınca belirlenmiş staj süresini başarıyla geçmek, başarılı uygulamalara imza atmanız gerekir. Bizce en önemlisi insan sevgisine ve aile kurumuna saygısı olan insan davranış bilimi ile ilgili insanlar bu eğitimi aldıktan sonra işini daha iyi yapan aile koçları olabilirler.

aile-koclugu

Anne, baba, çocuk ücgeninde ebeveyn koçluğu hizmetide mevcuttur. Genelde anne babaya destek vermek için verilen bir hizmettir. Bu hizmeti aile bireyleri daha iyi bir ilişki kurmak ve bu ilişkiyi sürdürmek için alır. İnsanları en önemli isteği mutlu bir evlilik yapmak ve cocuklarını iyi yetiştirmekdir. Bu ikisini sağlamak için geleneksel yapılardan büyük aileler vardı, bu aile tiplerinde gençler anne babalarından birşeyler öğrenerek aile kavramını sürdürüyorlardı. Günümüzde ise çekirdek aileler mevcut. Bu tarz büyük ailelerin oluşması çok zor.

Çekirdek ailede anne baba geçmişi daha çok sorgulayamadığı için kendini yalnız hissediyor. Değişen dünyada teknoloji çok hızlı herşey göz önünde yaşanıyor. Bilgiye çok kolay ulaşılıyor. Çocuklar cok erken bilgi sahibi olup çok fazla şey talep etmeye başlıyorlar. Bunlara cevap verebilmek için deneyimli bir uzmanla, deneyimli bir anne babayla bu yolculuğu sürdürmek istiyorlar. İşte aile koçluğu burada devreye girmektedir. Özellikle genç anne babaya sorunları olduğunda yada daha iyisini yapmak istediğinde, destek veren bir hizmettir. Değişen dünyanın getirdiği yeni bir meslek dalı.

Yazar hakkında

admin administrator

Yorumlar kapalı!!!