Yaşam Koçluğu,Nefes Koçluğu

Nlp Nedir?

ileadmin

Nlp Nedir?

Nlp Nedir?

Dilinizi sinir sisteminizi farkedip en üst versiyonda yaşama imkanı veren teknikler sunuyor. Nlp nin  “N”  kısmı Neuro sinir sistemimizle olan kısımdır. Sinir sistemimiz beş duyu organımızla algıladığı mesajlara tepkiler verebiliyor. Biz bu beş duyu organımızla hareket etmessek yeryüzünü algılamıyoruz.  İnsanların bu beş duyu organıyla aldığı mesajlarla, olaylarla ilgili bir algısı oluşuyor. Saniyeler içersin de sinirlerimize iki milyon uyaran yağıyor. İki milyon data dan beyin sadece bin tanesiyle işlem yapıyor. Dolayısıyla bu bin tane için öncelikle farkındalık oluşturuyoruz.

Nlp Nedir ?

Nlp”nin “L” sinde ise “Linguistic” demek yani iki milyondan aldığım datayı dile vuruyoruz. İki kişinin iki milyondan aldığı bin data farklıdır ve dilden başka hiç bir yansıtıcımız yok.  Düşündüklerimizin hepsi dille dışarı çıkmaktadır. Yani Linguistic yeryüzünü nasıl alğıladıgımızı dil yoluyla dışarı vermektedir.  Bin datayı yüz yada ikiyüze indirdiği için dil yaşamımızı sınırlandırmaktadır. O yüzle ikiyüz arasında seçme hakkımız vardır. İlk bin datada da seçme hakkımız vardır. İki milyon datadan hangisine dikkat edileceğine siz karar verirsiniz. Nlp” nin son harfi ise “P” yani “Programming” de kendi zihninizin bu durumlarının farkında olup kendi zihninizi bu durumlara göre programlamanızdır.

NLP (Neuro linguistik programming) yani beyin dili programlama bize beynimizi anlamayı ve onu doğru bir şekilde kullanmayı oğreten; insan davranışlarının modellenmesi üzerine kurulmuş; bilimsel temeli olan bir sistemdir. NLP teknikleri kullanılarak kısa süreli ve sonuç odaklı davranış değişiklikleri gözlemlenmektedir. Ama öncelikle bu değişimi istemek gerekir. Hayatımızdaki sorunları arkada bırakabilmek için aynayı önce kendimize tutmamız gerekir. NLP ile birlikte yanlış düşünce ve inanç kalıplarımızdan kurtulabilir, olayları farklı bakış açılarıyla algılamayı başararak daha huzurlu ve sağlıklı bir hayat sürdürebiliriz. NLP, insanların düşünce sistemleri ve o doğrultuda olayları deneyimledikleri konusuyla ilgilenir.

Hepimiz hep de beni bulur cumlesini kurmusuzdur hayatimizda. Korktugumuz seyler basimiza gelir. Kendi kehanetimizi kendimiz gerceklestiririz aslinda. Peki ama nasil? Ya da istemedigimiz seylerden kacinmak icin bahaneler uretmeye baslariz. Bu noktada farkindaligimiz ne derecede? Farklılıkta gereken nedir?  Hedefe ulaşmak için çeşitli dil ve davranış kalıplarına sahip olmaktır. Nöro linguistik programlama ile de sistematik bir sekilde calisarak bu kaliplari ogrenmek mumkundur.

Yazar hakkında

admin administrator

Yorumlar kapalı!!!